Żylaki

Żylaki są to poszerzone i wydłużone żyły o krętym przebiegu. Powstają wskutek niewydolności lub uszkodzenia aparatu zastawkowego żył, czego następstwem jest ich poszerzenie, zastój krwi z jego konsekwencjami (zapalenie, wzmożony przesięk płynu do otaczających tkanek, obrzęk, zmiany troficzne).

 

10

Na podstawie objawów klinicznych możemy wyróżnić następujące typy żylaków:

  • teleangiektazje (żyły „pajączkowate”) o średnicy do 1mm – poszerzone żyły w skórze właściwej (zdjęcie A)
  • żyły siatkowate o średnicy 2-4mm – poszerzone żyły w tkance podskórnej (zdjęcie B)

 

 

  • żylaki pni żylnych o średnicy > 4 mm

 

 

Nieleczone właściwie żylaki prowadzić mogą do rozwoju znacznych zmian skórnych: przebarwień, wyprysku żylnego, owrzodzenia troficznego.

 

Owrzodzenie troficzne podudzia:

 

 

Ze względu na etiologię powstania możemy podzielić żylaki na żylaki pierwotne i wtórne. Przyczyna powstania żylaków pierwotnych nie jest dostatecznie wyjaśniona, ale wyodrębniono wiele czynników ryzyka choroby. Są to przede wszystkim:

  • wiek (częstość występowania zwiększa się z wiekiem),
  • czynniki dziedziczne,
  • płeć ( choroba częściej dotyczy kobiet), przebyte ciąże dodatkowo predysponują do powstania choroby
  • tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy (praca w pozycji stojącej lub siedzącej predysponuje do powstawania żylaków),
  • nadwaga.

 

Żylaki wtórne rozwijają się jako następstwo wcześniejszych chorób, przede wszystkim zakrzepicy żył głębokich oraz (rzadziej) chorób tkanki łącznej, przetok tętniczo-żylnych, wrodzonych anomalii naczyniowych.

 

Diagnostyka

Badanie lekarskie polega przede wszystkim na dokładnym zebraniu wywiadu dotyczącego objawów przewlekłej choroby żył kończyn dolnych (bóle kończyn, obrzęki, uczucie ciężkości kończyn, nocne kurcze mięśni), czynników ryzyka choroby, schorzeń współistniejących.

 

Następnym etapem badania jest dokładne oglądanie całych kończyn, ocena ukrwienia tętniczego, przebarwień, obrzęków. Podstawowym badaniem diagnostycznym (tzw. „złotym standardem”) jest badanie ultrasonograficzne (USG-Doppler), w trakcie którego oceniany jest stan układu głębokiego żył oraz wydolność zastawkowa głównych pni żył powierzchownych (żyły odpiszczelowe, żyły odstrzałkowe) i żył przeszywających (perforatorów).

  nowe_opis_choroby_2016

 

Badanie jest nieinwazyjne, niebolesne, pozwala na szybkie ustalenie rozpoznania i kwalifikację do właściwego leczenia. Aby zapewnić sukces leczenia, badanie to musi być wykonane przez lekarza, który będzie wykonywał zabieg operacyjny („klasyczny” lub wewnątrzżylny) lub zabiegi skleroterapii.

 

Belgijski chirurg naczyniowy A.Colignon opisał sytuację następująco: „chirurg, który przed operacją żylaków kończyn dolnych nie wykona samodzielnie badania ultrasonograficznego pacjenta jest porównywany do niewidomego pilota, który uczony jest lądowania w trudnych warunkach słuchając wyłącznie poleceń instruktora”.

 

Innym, całkowicie nieinwazyjnym, badaniem pozwalającym na czynnościową ocenę układu żylnego kończyn dolnych jest cyfrowa fotopletyzmografia (DPPG). Dzięki temu badaniu możemy w sposób szybki, całościowo, ocenić dynamikę układu żył powierzchownych i głębokich oraz wydolność pompy mięśniowej podudzia. Uzyskane w trakcie badania wyniki ściśle korelują ze stopniem zaawansowania przewlekłej choroby żył kończyn dolnych, pomagają w różnicowaniu etiologii obrzęków kończyny a ich powtarzalność umożliwia długofalowe monitorowanie efektów leczenia.

 

Metody leczenia

 

Podstawą prawidłowego i skutecznego leczenia jest właściwe rozpoznanie choroby. Po wykonaniu badania obejmującego zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego, badanie fizykalne i wykonanie badania USG-Doppler możemy zaproponować najbardziej optymalną metodę leczenia, dostosowaną do stopnia zaawansowania choroby oraz do stanu ogólnego chorego.

 

W Centrum FLEBOMEDICA stosujemy następujące metody leczenia:

  • kompresjoterapia (dobór wyrobów o stopniowanym ucisku)
  • skleroterapia (mikroskleroterapia, skleroterapia piankowa, echoskleroterapia)
  • EVLT (laserowa ablacja, laserowa operacja żylaków)
  • miniflebektomia metodą Varady’ego
  • termokoagulacja Veinwave teleangiektazji („pajączków”)

 

Poza tym leczymy owrzodzenia troficzne (żylakowe) podudzi oraz kwalifikujemy chorych do „klasycznych” operacji żylaków wykonywanych w warunkach szpitalnych.

2mini

EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment) to nowoczesna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, których przyczyną jest niewydolność pniowa żył odpiszczelowych lub odstrzałkowych.

 

Klasycznym sposobem leczenia operacyjnego jest chirurgiczne usunięcie niewydolnych żył (stripping) polegające na wykonaniu cięć chirurgicznych, wypreparowaniu żył oraz ich całkowitym usunięciu. Wykonanie zabiegu wiąże się z koniecznością hospitalizacji, wymagane jest wykonanie znieczulenia regionalnego lub ogólnego, rekonwalescencja po zabiegu trwa 3-4 tygodnie.

 

Od kilku lat coraz szerzej stosowane są metody leczenia nieinwazyjnego, polegające na wewnątrznaczyniowej ablacji niewydolnych żył. Jedną z tych metod jest, zastosowana po raz pierwszy w USA, wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa EVLT.

 

Podstawową zaletą i istotą EVLT jest wykonanie całego zabiegu bez cięć chirurgicznych. Operacja polega na nakłuciu niewydolnej żyły pod kontrolą ultrasonografu, wprowadzeniu do jej światła włókna, którego końcówka emituje światło lasera. Energia lasera w ułamku sekundy powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły.

 

Efekt pod postacią likwidacji nieprawidłowego przepływu w chorej żyle uzyskiwany jest natychmiast, przebudowa i włóknienie żyły trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, tzw. znieczuleniu tumescencyjnym. Pacjent po około 20 minutowej obserwacji może opuścić Ośrodek. Powrót do codziennej aktywności trwa najczęściej 1-2 dni. Dolegliwości bólowe są niewielkie i najczęściej nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych.

 

Procedura usuwania żylaków metodą laserową składa się z następujących etapów:

  • Wprowadzenie, pod kontrolą USG, włókna lasera do żyły
  • Znieczulenie żyły na całym jej przebiegu również pod kontrolą USG
  • Uruchomienie lasera (w naszym Ośrodku jest to laser diodowy LEONARDO DUAL 1470 nm firmy Biolitec)
  • Stopniowe wysuwanie cewnika wraz z włóknem uruchomionego lasera (trwa to 5-7 minut)
  • Założenie pończochy o stopniowanym ucisku

Zabieg uzupełniany jest o usunięcie żylaków techniką miniflebectomii Varady’ego polegającej na wykonaniu drobnych nacięć (ok. 1-2mm) i usunięciu żylaków specjalnymi narzędziami lub skleroterapią piankową. Po zabiegu pacjent musi nosić pończochę uciskową przez 10 dni. Opieka pooperacyjna polega na badaniach kontrolnych wykonywanych 2-3 dni po zabiegu, około 4-5 tygodni oraz około 6 miesięcy po zabiegu. Resztkowe żylaki, teleangiectazje (tzw. pajączki) usuwane są metodą skleroterapii.

 

Koszt zabiegu wynosi:

  • jedna kończyna: 3000 PLN
  • obie kończyny : 5000 PLN

 

Cena obejmuje laserową ablację żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz jednoczesną miniflebectomię lub skleroterapię piankową. W cenie zabiegu pierwsza i druga wizyta kontrolna z ewentualną jedną sesją dodatkowej skleroterapii. Następne wizyty kontrolne i sesje skleroterapii wykonywane odpłatnie według cennika.

W metodzie skleroterapii dochodzi do zamknięcia naczynia poprzez wstrzyknięcie środka działającego miejscowo. Podstawą działania środka jest nieodwracalne uszkodzenie śródbłonka, a efektem końcowym stopniowe włóknienie naczynia aż do jego zamknięcia.

 

Metoda ta jest stosowana w leczeniu niewydolnych pni dużych naczyń (żyła odpiszczelowa, żyła odstrzałkowa), pojedynczych żylaków oraz w przypadku tak zwanych pajączków naczyniowych. Środek obliterujący (w naszym Ośrodku jest to Aethoxysklerol) podaje się pod postacią płynną lub pod postacią przygotowanej piany (skleroterapia piankowa Tessariego).

 

Nieodłącznym elementem tego zabiegu jest nałożenie pończochy o stopniowanym ucisku, która powinna być noszona przez około 3-4 tygodnie. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu.

4  

 

sklero1   W naszym Centrum w metodzie skleroterapii piankowej stosujemy oświetlacz naczyniowy VEINLITE – metoda ta polega na oświetleniu skóry specjalnym źródłem światła, które umożliwia precyzyjną lokalizację naczyń zasilających drobne teleangiektazje („pajączki”) i sieci naczyń siatkowatych na nogach na głębokość do 1 cm, co jednocześnie eliminuje wielokrotne wkłuwanie igły.

 

W metodzie mikroskleroterapii używamy bardzo cienkich igieł, które wkłuwamy do żyłki posługując się chirurgiczną lupą okularową. Wykonujemy również skleroterapię niewydolnej żyły odpiszczelowej lub żyły odstrzałkowej oraz dużych żylaków pod kontrolą usg (echoskleroterapia), w tym echoskleroterapię z użyciem długiego cewnika wspomaganą tumescencją. Stosujemy również mechaniczno-chemiczną obliterację żył odpiszczelowych i odstrzałkowych przy użyciu systemu FLEBOGRIF firmy Biotal.   skleroterapia_nowe_2016_3

 

Miniflebektomia Varady’ego to technika chirurgiczna, której celem jest usunięcie zmienionych żylakowato pni żylnych oraz drobnych żylaków siatkowatych.

 

Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.

 

Za pomocą specjalnych haczyków usuwa się żyły przez małe (1-2mm) nacięcia skóry, bez pozostawienia szpecących blizn oraz powikłań pooperacyjnych. Po zabiegu zakłada się pończochę o stopniowanym ucisku. Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi zacząć chodzić, może wrócić do codziennych zajęć i prowadzić zwykły, dotychczasowy, tryb życia.

 

 

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
WYBIERZ LEKARZA

Rejestracja: 89 511 80 77

(PN – CZW 9:00 – 19:00, PT – 9:00 – 17:00)

 

e-mail: zabiegi@flebomedica.pl

 

 

 

 

Godziny przyjęć:

Poniedziałki 9:00-14:00 (konsultacje)
Wtorki 9:00-19:00 (zabiegi)
Środy

9:00-13:00 (zabiegi)

13:30-16:00 (konsultacje)

Czwartki

9:00-13:00 (zabiegi)

14:30-19:00 (konsultacje)

Piątki 9:00-15:00 (zabiegi)
Soboty zabiegi (EVLT) – terminy ustalane indywidualnie

 

Rejestracja: 89 511 80 77

(PN – CZW 9:00 – 19:00, PT – 9:00 – 17:00)

 

e-mail: zabiegi@flebomedica.pl

 

 

 

Godziny przyjęć:

Wtorki 15:00 – 19:00 (konsultacje)
Środy 15:00 – 19:00 (zabiegi)

 

Rejestracja: 89 511 80 77

(PN – CZW 9:00 – 19:00, PT – 9:00 – 17:00)

 

e-mail: zabiegi@flebomedica.pl

 

 

 

Godziny przyjęć:

Środy 16:00- 19:00

 

Rejestracja: 89 511 80 77

(PN – CZW 9:00 – 19:00, PT – 9:00 – 17:00)

 

e-mail: zabiegi@flebomedica.pl

 

 

Godziny przyjęć:

Wtorki

15:00- 19:00 (konsultacje)

zabiegi umawiane indywidualnie

Copyright © 2016 Flebomedica.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.